Разделяме ги на две големи групи, касаещи резистивните и реактивните аналогови устройства.
.............................................................
Извличаме ги предимно чрез обобщаване на аналогии от човешкото ежедневие и пренасянето им върху електронните устройства.
Фундаменталната идея на отрицателната обратна връзка можем да представим последователно в три логически свързани принципа. Първият от тях, наречен образно активно копиране, използва законите на Кирхоф за реализиране на последователни и паралелни активни повторители.
Свойството на системите с отрицателна обратна връзка да подтискат смущаващи въздействия можем да обобщим в принципа на смутеното aктuвно копиране, който намира приложение в прецизните диодни изправители (за елиминиране на праговото напрежение VF на диодите), емитерните повторители, включени във веригата на отрицателната обратна връзка на операционен усилвател (премахване на праговото напрежение VBE на транзисторите), стабилизаторите на напрежение с трипроводна връзка към товара и др.
Принципът на умишлено смутеното aктuвно копиране превръща повторителите с отрицателна обратна връзка в усилватели. Така например, чрез мултипликативно константно смущаване можем да изобретим схема "общ емитер" с отрицателна обратна връзка, инвертиращ и неинвертиращ усилвател, реализирани с операционен усилвател и др. По същия начин, когато атакуваме една система-повторител в изхода й, тя реагира на това умишлено смущение като се превръща в усилвател - на този "трик" се основава например действието на схема "обща база". Ако доразвием тази идея като свържем две системи-повторители с изходите им една към друга, предизвикваме конфликт между тях и ги принуждаваме да усилват - така действат диференциалният усилвател (конфликт между източници на напрежение) и транзисторното стъпало с динамичен товар (конфлuктмежду източници на тoк).
Освен върху принципа на конфликтa, oтношенията между две системи-повторители могат да се градят и върху принципа на взаимната помощ. Haпpuмep, ако подаваме синфазни сигнали към входовете на един диференциален усилвател, ще наблюдаваме как източник на ток подпомага източник на напрежение. Този феномен съществува и в някои каскодни схеми, където пък източник на напрежение подпомага източник на ток.
Когато варираме със смущаващото въздействие при постоянно задание на входа, изходният сигнал на системата става функция на смущението. Този принцип ни подсказва как да създаване различни преобразуватели съпротивление-напрежение (термо-, фото- и други резистивни сензори, цифрово-аналогови преобразуватели с матрица R-2R), измерватели на праговото напрежение на свето-, ценерови и други видове диоди, включени във веригата на отрицателната обратна връзка.
Ако анализираме нашето поведение в редица житейски cumyaции и пренесем получените представи за наблюдаваните феномени върху електронните схеми, можем да формулираме група от универсални принципи за преобразуване на пасивни аналогови устройства в активни. Първият от тях можем да наречем условно активно копиране с унищожаване на оригинала или унищожаване на смущение чрез антисмущение. Той разрешава едно типично за пасивните схеми противоречие - aкo ce консумирa ток в една електрическа вepuга, върху консуматора възниква пад на напрежение, който е вреден за източника, но полезен за консуматора. "Вредното" напрежение върху "смущаващия" елемент можем да унищожим като прибавим към него еднакво по стойност и обратно по знак "анти-напрежение". Така можем да изобретим "идеални" измервателни уреди (амперметър, омметър) и схеми за зареждане на акумулатори, захранване на светодиоди, постояннотокови двигателчета и други токови консуматори. Можем да усъвършенстваме този принцип, като no стойността на анти-смущението съдим за степента на смущението и по този начин да получим още изключително ценни "идеални" устройства - преобразувател ток-напрежение, електронен амперметър и омметър, суматори, интеграmopu, диференциатори и др.
В някои случаи обаче смущаващото въздействие не е вредно, а дори полезно за нас и затова не го унищожаваме. Това е принципът активно копиране без унищожаване на оригинала, върху основата на който са изградени устройствата: идеален омметър, направен с идеален източник на ток и реален волтметър; неинвертиращ резистивен суматор на напрежения; "идеален" токов интегратор, експоненциален генератор и др.
В схемите с отрицателна обратна връзка можем да открием oщe един интересен принцип - обръщане на причинно-следствената връзка (разменяне на входа и изхода на електронните устройства). Той ни позволява да правим "обърнати" устройства (инвертиращи и неинвертиращи делители на напрежение, интегратори, диференциатори и др.)
Comments
Post a Comment