В търсене на интересни експерименти за третото упражнение...
Първото лабораторно упражнение по ППЕ с ИТИ още не е свършило... второто не е започнало... а аз започнах нетърпеливо да мисля какви по-интересни експерименти да измисля за третото... И понеже там ще използваме за първи път така наречения (неправилно) "потенциометър" (за да снемаме волт-амперни характеристики на диоди), аз си припомних какви необичайни и интересни експерименти правихме в лабораторията през 2008 г., със студентите от КСИ, по дисциплината СКЕ. Нещо повече, ние ги отразихме в електронната книга Circuit Idea в Wikibooks под формата на една необичайна история за експеримента на Ом...
И така, въодушевен от идеята да събудя човешката любознателност у моите студенти чрез необичайни експерименти, а не чрез скучни лабораторни задания, в неделя вечерта, аз започнах да сглобявам първата "опитна постановка" върху малката стъклена масичка в кабинета ми. Нямах време да махна излишните предмети, които прозират през стъклото... но това пък създава някакво чувство на автентичност:-) Е, надявам се, че ако повторим тези експерименти в лабораторията, вие ще аранжирате по-добре опитната постановка...
Воден потенциометър със сонда като плъзгач
Спомням си, че тогава бяхме говорили с вашите колеги за водните реостати (регулируеми съпротивлениея), които широко са се използвали за регулиране на осветлението, например в театрите... но по една или друга причина, не успяхме да направим такива експерименти (може би не ни достигна смелост да разливаме вода по масите?) Сега обаче аз бях твърдо решен да направя нещо даже по-сложно - представете си, потенциометър:-)
Воден потенциометър с... пръст като плъзгач:-)
Графитен потенциометър, нарисуван върху хартия
Намислил съм да експериментирам с още по-необичайни "съпротивителни материали"... и с всичко това искам да ви покажа колко проста е идеята на това легендарно устройство от 19-ти век, неправилно наречено потенциометър (Защо?)
Е, след това правих и други атрактивни експерименти... но няма да ги споделя тук, защото те са опасни и изискват повече (житейски) опит... Когато завършите университета, може да ми се обадите, за да ви ги разкажа:-)
До следващото упражнение,
К. М.
Comments
Post a Comment