Тайната на изобретението: "Кристализация" на идеята
Това е шестата статия от поредицата Тайната на изобретението, публикувана в популярното българско списание "Млад конструктор" през 1984 г. В нея съм разгледал важна фаза в процеса на изобретяването - моментът непосредствено след възникване на новата идея.
"Кристализация" на идеята
Първите признаци на раждащата се нова идея са обикновено твърде неясни. В този момент ви се иска да се нахвърлите върху идеята, да я осъзнаете напълно, като я подложите на строго логическо мислене. Резултатът от това е плачевен - лишавате идеята от възможността да расте по случаен и оригинален начин, откъсвате я от естествената ѝ среда.
Какво трябва да направим, за да не "убием" новата идея още в зародиша ѝ?
Първо, да се постараем да я задържим още известно време в главата си. Едва когато сметнем, че е узряла достатъчно, може да е прехвърлим от мисления екран върху лист хартия или да я изразим с думи. Но и това трябва да стане внимателно. Идеята се обрисува (словесно или писмено) възможно най-широко. Молив, мека гума и хартия - това са най-подходящите за целта инструменти. Запомнете добре: скицира се небрежно, а не се чертае с линийка и пергел, за да не ви е жал за труда, когато се наложи многократно да изтривате. Сега е важно да се отговори на въпроса: работоспособно ли е устройството? Едва когато се уверим, че отговорът е положителен, може да преминем към подробно конструктивно разработване, свързано с техническо чертане, пресмятане с калкулатор и т.н.
На този етап горите от желание да експериментирате новото устройство. Внимание! Тук също се крие опасност. Преждевременното обличане на идеята в конструкция я замразява в състояние, което може би е само междинен етап в нейното развитие. Затова е желателно първоначално да се направи съвсем елементарен модел (макет) с подръчни средства. Ако изобретението е механична конструкция, подходящи са меките и пластични материали (мек проводник, тинол, пластелин, стиропор, а също така детайли от детски конструктори), а електронната схема е добре да се "налепи" набързо (дори небрежно) върху макетна платка. Такива модели бързо и лесно се видоизменят, без да ни е жал за някой от многобройните варианти. Ако вместо от пластелин бяхте изготвили механичния модел от метална фреза, а електронния - върху красива печатна платка от фолиран текстолит, едва ли щяхте да си позволите по-нататъчни изменения в тези завършени и съвършени на пръв поглед конструкции.
След като идеята е узряла напълно и вие сте дълбоко убедени в правотата ѝ, може да я споделите с някого. С кого обаче? Моментът на споделянето е интересен от психологическа гледна точка с това, че този, който споделя собствена идея, е в неизгодна позиция спрямо събеседника си. (В подобно положение се намира и един млад поет, който се кани за пръв път да прочете свои стихове пред някой познат.) И ако той се окаже добре ерудиран, но нетактичен специалист, както се случва най-често, очакват ви присмехулно отношение, подигравки или в най-добрия случай снизходително потупване по рамото. Впрочем това е напълно естествено. Вие сте дръзнали да навлезете в неговата област, нещо повече, претендирате, че сте изобретили по-съвършено устройство от познатите нему. Затова бягайте от такива "критици" на нови идеи! В противен случай рискувате да получите леден душ, който за дълго ще охлади творческия ви ентузиазъм.
В този смисъл е желателно да споделите идеята си и с неспециалисти в дадената област. Те няма да я подложат на унищожителна критика, защото нямат излишно самочувствие. За сметка на това обаче могат да изкажат интересни мисли и съображения за по-нататъшното ѝ доразвиване и приложение. Дори самото изричане на идеята, задаването на точния въпрос може да я обогати с нови интересни хрумвания.
На този етап може да изпитате още едно разочарование - възможността до вашето решение да се достигнали преди това други изобретатели, т.е. както биха казали иронично някои, вие сте преоткрили велосипеда. В това няма нищо лошо. Това, че изобретението е вече направено, не намалява заслугите ви на изобретател, ако, разбира се, не сте знаели за него и самостоятелно сте стигнали до същото решение. Нещо повече, дори можете да се радвате, че идеята ви е полезна и приложима. Изразходваните усилия не са били напразни и рано или късно вие ще направите истинско изобретение.
(следва продължение)
Инж. Кирил Мечков
Comments
Post a Comment